Časopis: NEW POVEX exclusive (15.11.1994)

             Liečiteľ, o ktorom bude dnes reč, sa podstatne odlišuje od tých, ktorých sme na stránkach nášho časopisu predstavili doteraz. Svojich pacientov totiž neprijíma doma, ale v normálnej ordinácii zdravotného strediska, nie je tam sám, ale pomáhajú mu dve zdravotné sestry a nie je to ľudový liečiteľ v pravom slova zmysle, ale lekár, ktorý okrem alternatívnej medicíny využíva aj svoje vrodené liečiteľské schopnosti. A napokon ešte jedna odlišnosť: Dr. Jozef Nema – biotronik, psychotronik a masér v jednej osobe – nie je to Slovák, ale Juhoslovan a na Slovensku sa usadil pred viac ako dvoma rokmi.

Aj keby ste nevedeli, na ktoré dvere zdravotného strediska nad Tatratourom v Trebišove máte zaklopať, určite by ste sa napokon dovtípili podľa množstva ľudí, ktorí tu čakajú. Mená na objednávacom zozname vyvesenom na dverách sú postupne vyškrtnuté a tak popoludní, okolo tretej ich už ostáva len niekoľko. Vstúpme spolu s nimi. Prekvapí vás, že je tu okrem sestier ešte sedem ľudí. Piati ležia na váľandách potiahnutých bielymi plachtami a dvaja sedia. Niektorí majú na rôznych častiach tela malé magnety, iní aplikovanú elektroliečbu a ďalší akupunktúrne ihličky. Doktor Nema je až za dverami menšej z dvoch miestností. Žena, pri ktorej práve sedí, má tridsaťjeden rokov a trpí kŕčovými žilami na oboch nohách. Leží oblečená a lekár sústredene prikladá svoje dlane na jej slabiny a na koleno. Asi po piatich minútach sa zdvihne a prejde

k sedemročnému chlapcovi ležiacemu na druhej váľande. Ivko je od narodenia slabý na nôžky. Stačí, aby urobil drep a je na zemi. Nedokáže sa udržať v tejto polohe.

Podnikli sme s ním už celú kalváriu, hovorí matka (pani s kŕčovými žilami). Odkedy sme však chodili po lekároch, vždy ho liečili len na chrbticu a nič nepomáhalo. U pána doktora Nemu sme boli päťkrát a okrem toho liečil syna aj na diaľku – z fotografie. Problém už takmer zmizol. Chce to však ešte niekoľko sedení, aby bol celkom zdravý.

Viete, my sme taká nešťastná rodina, – pokračuje Ivkova mama.  Každý z nás má čosi a tak sme si sem kúpili rodinnú kartu. Tá nám umožňuje po celý rok navštevovať pána Nemu za takmer dvojtretinovú zľavu. Chodila som sem aj s osemročnou dcérkou, ktorá mala pred siedmimi rokmi kŕče z teploty. Odvtedy nám spávala s otvorenými očami. Trápilo nás to a tiež sme s ňou roky chodili po lekároch. Po dvoch návštevách u pána Nemu a niekoľkých liečeniach na diaľku, dnes konečne spí so zatvorenými očami. Ja som mala dosť veľkú cystu na prsníku. Už po druhej procedúre mi úplne zmizla. Zdalo sa mi to ako zázrak. Teraz chodím s kŕčovými žilami, ktoré mi robia veľké problémy. Na tretí deň mi zmizla tá najhrubšia z nich.

Úspešnosť mojej liečby je deväťdesiattri percentná. Tých sedem percent tvoria ľudia, ktorí sa vzdali príliš zavčasu. Na vyliečenie niektorých chorôb totiž potrebujem viac času. Je nutné toľko sedení, koľko určím. Ak niekto viac nepríde, nemôže očakávať ani výsledky.

To množstvo ľudí, ktoré sa denne u Jozefa Nemu vystrieda, je obrovské. Možno práve táto skutočnosť niekoho odradí, možno sa niekomu nezdá, že je možné liečiť ľudí ako na bežiacom páse, keď niekoľkí naraz ležia v obidvoch miestnostiach ordinácie. Ale Dr. Nema sa naozaj poctivo venuje každému z nich. Bez toho, aby povedali svoju diagnózu, dokáže ju prečítať svojím vnútorným zrakom a vie určiť aj spôsob a dĺžku liečby. Jeho metódy sú rôznorodé: akupresúra, akupunktúra, bioterapia, biomasáž, klasická masáž, zvukoterapia, elektroterapia, liečba s magnetmi a dokonca i hypnóza. A hoci vyštudoval klasickú medicínu a istý čas ju i praktizoval, napokon sa začal venovať iba alternatívnej medicíne a svojím liečiteľským schopnostiam, ktoré v jeho sedemnásťročnej praxi prinášali oveľa lepšie výsledky. Je veľa krajín, kde od svojej promócie pôsobil. Pracoval v Jeruzaleme, v Nemecku, Maďarsku, Poľsku, Rusku, Taliansku, Bulharsku

a Rumunsku a hoci má najnovšie lukratívne ponuky z New Yorku, Nemecka a Čiech, rozhodol sa natrvalo zakotviť na východnom Slovensku. Nielen preto, že si tu našiel životnú partnerku, ale predovšetkým preto, že je presvedčený, že po havárii v Černobyle ho táto časť Slovenska najviac potrebuje.

Keď to nepomáhalo u lekárov, zaklopala na dvere ordinácie doktora Nemu aj šesťdesiatročná pani Anna:

Už dvadsať rokov mám problémy s hrubým črevom. Celý ten čas chodím po doktoroch a vyšetreniach, beriem lieky a bola som niekoľkokrát hospitalizovaná. Nič nepomáhalo. Bolesti, ktoré som mala predtým zriedkavejšie, sa stále stupňovali a v posledných rokoch som vlastne s obrovskými bolesťami žila denne. Keď som sa dopočula o pánovi Nemovi a jeho úspechoch, rozhodla som sa, že to skúsim aj ja. Navštívila som ho pätnásťkrát za sebou, keď mi okrem iného prikladal na brucho aj magnety a potom ma ešte liečil doma, na diaľku. Bol to zvláštny zážitok. Vždy medzi ôsmou a deviatou hodinou večer som si ľahla na posteľ a položila som si dlane na miesto, kde mávam bolesti. Chvíľu sa nič nedialo a čoraz som pocítila v bruchu chvenie a príjemné teplo. Vedela som, že vtedy sa pán doktor podíval na moju fotografiu. Keď chvenie prestalo, znamenalo to, že Dr.Nema svoju terapiu skončil. Dnes už takmer nemám bolesti. Ešte mám absolvovať niekoľko sedení a potom pôjdem na vyšetrenie do nemocnice. Pán doktor je presvedčený, že tentoraz budú výsledky negatívne.

 

Liečba Jozefa Nemu je dlhodobejšia, niekedy netvrdí, že niekoho vylieči na prvý raz. Ale keď sa to napokon podarí, je to navždy. Pacient musí mať trpezlivosť, ak to nemá, škodí sám sebe. A musí mať okrem trpezlivosti aj vieru vo svoje uzdravenie?

Áno. Ten, kto ku mne príde, nie vždy verí v moje schopnosti. Príde, pretože už všetky ostatné možnosti zlyhali. No po prvom raze sa sám presvedčí, že mu to pomáha. Pretože hneď cíti úľavu.

 

Doktor Nema nerobí zázraky, ako by si niekto myslel. Ak je to beznádejný prípad, ak je pacient napríklad po chemoterapii rakovinového nádoru v pokročilom štádiu, tu už ani on nepomôže

a otvorene to prizná. Vtedy už dokáže iba zmierniť bolesť a možno o pár týždňov predlžiť život. Ináč nič. No ak príde chorý včas, ak je ešte čo len malá nádej, liečiteľ si je istý úspešným výsledkom.

Liečiteľské schopnosti Jozefa Nemu sú zakódované už v minulosti jeho rodiny. Mali ich jeho dávni predkovia a mali ich aj jeho rodičia. A nielen liečiteľské schopnosti, ale i dar predvídať, hľadať nezvestných či bojovať proti čiernej mágii a uhranutiu. Už sám na sebe cítil, ak mu niekto závidel, alebo mu chcel uškodiť. Skôr, než to ten človek urobil, odhalil ho a on bol šokovaný, odkiaľ to vie.

Nuž, mám takú schopnosť, je mi jednoducho daná, – usmeje sa sympatický mladý muž v bielom plášti.  Silu beriem z vesmíru, z kvetov a zo stromov, a keď som po ťažkom dni vyčerpaný, stačí, aby som si pätnásť minút zacvičil jógu a moja batéria je opäť dobitá.

Asi je to naozaj tak, pretože inak by to nemohol zvládnuť. Po stodvadsiatich pacientoch denne, i v sobotu, jeho práca zďaleka nekončí. Nasleduje cestovanie, prednášky, každodenné liečenie na diaľku cez fotografie chorých. Už podľa hlasu v telefóne dokáže určiť správnu diagnózu. Je to kolotoč, ktorý mu znemožňuje žiť vlastný súkromný život. Spí len tri, štyri hodiny denne, ostatný čas venuje chorým, ktorí ho potrebujú a neraz do jeho schopnosti vkladajú svoju poslednú nádej. Tak, ako ženy, ktoré už celé roky bezúspešne túžia po naplnení svojho života, po dieťati.

Za dva a pol roka, čo pôsobím na Slovensku, prišlo na svet osemdesiatpäť „mojich“ detí. Privlastňujem si ich, pretože ich matky boli mojimi pacientkami. Mnohé prišli za mnou už len tak, v snahe využiť každú ponúkanú možnosť. Boli to ženy s diagnózou maternice, s myómom na maternici a zápalmi vaječníkov a s nepriechodnosťou vajíčkovodov. Mnohé z nich si so sebou priniesli beznádejný verdikt lekárov, že sa musia zmieriť s touto skutočnosťou, že už nikdy nebudú môcť mať vlastné deti. Z osemdesiatich piatich detí mnohé sa narodili po dlhoročnom, v jednom prípade až pätnásťročnom bezdetnom manželstve.

A všetky mali váhu okolo štyroch kíl a boli zdravé.

Ľudia, ktorí klopú na dvere doktora Nemu, majú tie najrozličnejšie diagnózy. Ochorenia obličiek, chrbtice, reumatické horúčky, kožné i ženské choroby, epilepsia, dokonca i sklerózy multiplex. Vyliečenie najmä tých posledných vyžaduje veľa času a trpezlivosti, no podľa slov Jozefa Nemu – je definitívne. – Pacient je napokon zdravý, no diagnóza zostáva v jeho zdravotnej karte natrvalo, tej sa už nezbaví. – smeje sa doktor Nema.

A ľudia sú vďační. Vrátil im totiž to najcennejšie, čo človek má a čo sa nedá kúpiť za žiadne peniaze – zdravie. Štvorročného chlapca s detskou obrnou opäť postavil na nohy, mládencovi, slepému na jedno oko, vrátil zrak, ženu, dvadsať rokov trpiacu na alergiu, zbavil tejto nepríjemnej pliagy…  Za necelé tri roky si tak získal srdcia pacientov z Trebišova i jeho blízkeho a vzdialeného okolia.

Pozná a pamätá si mnohých z nich. Žiadna, ani tá najmenšia dedinka nie je pre neho neznáma. Žije so svojimi chorými a je najšťastnejší, keď vidí ich radosť z uzdravenia. Iba jedno ho trochu trápi. Nemôže totiž získať v Trebišove ordináciu , ktorá by bola prístupná pre každého chorého. Sem, na prvé posedenie sa nedostanú tí, ktorí sú imobilní, vozičkári a ľudia odkázaní na cudziu pomoc.

A tak im často nezostáva iné, len sa návštevy u doktora Nemu vzdať. Teda vzdať sa zároveň aj nádeje uzdravenia. Škoda. Nie každé mesto sa totiž môže pochváliť tým, že sa v ňom natrvalo rozhodol ľuďom pomáhať človek s takými výnimočnými schopnosťami.